1 אפריל

יום מעשים טובים 2019

כולנו מתגייסות למניעת אלימות נגד נשים

בואו ביחד, נעצור את הרצח הבא!

10% מהרווחים של אתר Guilty

ביום המעשים הטובים 2.4.2019

ייתרמו לפרוייקט וישמשו לטיפול בקורבנות ולהגברת המודעות למניעת אלימות מגדרית נגד נשים.

 

 

מדור מיוחד מאת העיתונאים והסופרת ענת לב אדלר -

רצח נשים הוא מקרה קיצון של אלימות, אבל הוא לא בעיה מגדרית של נשים בלבד, הוא בעיה תרבותית של כלל החברה הישראלית.

לפני כחצי שנה, לאחר רצף רציחות של נשים בידי בני זוג או גברים קרובי משפחה, הוצאנו לרחובות אלפי נשים בעשרות מוקדים בארץ, תחת הקריאה "שעת מלחמה", פשוט מפני שלא יכולנו להמשיך ולעמוד מנגד. זו אכן הייתה שעת מלחמה, כך הרגשנו, יעל אבקסיס, רונית לב-ארי ואנוכי, כאשר קראנו לשינוי המציאות ושינוי התודעה, אבל השעה הזו היא לא נקודתית, היא יומיומית, והמלחמה היא לא רק של נשים, היא של כולנו. גברים ונשים מכל המגזרים והגילאים שיקומו ויקראו לא לאלימות – לא לאלימות כלפי נשים ולא לאלימות בכלל.

עוצמתה של חברה נקבעת על פי חוזקה של החוליה החלשה ביותר שלה, ובישראל יש למעלה מ-200 אלף נשים, שחיות באימה מתמדת מפני בן זוג או גברים אלימים. נשים שסובלות מאלימות ומהתעללות פיזית, רגשית, מינית וכלכלית. נשים שהן קורבנות של דעות חשוכות ופטריאכליות שיש לבער ולמגר, בעזרת שינוי תודעה, שינוי פעולה, שינוי שפה, שינוי חוקתי, השקעת כספים וחינוך לטווח ארוך.

וזה מה שאנחנו עושות במסגרת הגוף שהקמנו ושנקרא "להיות בתנועה" – כי היכן שמתקיימת תנועה, מתקיימים חיים. "להיות בתנועה" כדי לשנות את השיח, "להיות בתנועה" כדי לקום מהספה ולעזור לנשים חלשות להציל את עצמן, "להיות בתנועה" ולהעביר כסף לנשים שאין להן ממה להתקיים כי הן תלויות כלכלית בגברים שנטשו אותן, "להיות בתנועה" כדי לסייע לנשים להגיע לעצמאות כלכלית ויכולת לפרנס את עצמן ואת ילדיהן, וכמובן, "להיות בתנועה" כדי שהגופים השונים במדינה יבינו שהם חייבים להיות בסינכרון ביניהם במטרה לסייע להציל חיים – רווחה, משטרה, מערכת המשפט – חייבות לעבוד ביחד כגוף אחד – מה שלא קורה כרגע, לצערנו. "להיות בתנועה" ולפנות לפוליטיקאים שלנו, דווקא בימים אלה בהם הקיטוב והאלימות מצידם מגיעים לשיאים חדשים, ולדרוש מהם לשנות את השיח הבוטה והמפלג שמתנהל סביבנו וכמו כן לפעול באופן מיידי כדי להמשיך ולתקצב גם בכנסת הבאה את התוכנית למניעת אלימות כלפי נשים.

זכרו שהכוח, עד ה-9 באפריל מצוי בידיים שלנו, והקפידו להצביע כאשר גם המאבק באלימות כלפי נשים לנגד עיניכם. אל תשכחו את חברי וחברות הכנסת שלפני חצי שנה בדיוק עצמו את שתי העיניים והצביעו באופן קואליציוני מחפיר, נגד יישומה המיידי של התוכנית למניעת אלימות כלפי נשים רק מפני שהוגשה על ידי חברות כנסת שלא מהמפלגה "שלהם", אלא מהאופוזיציה. כאילו שרצח נשים הוא משהו שקשור לקואליציה ואופוזיציה. כאילו שאפשר לעמוד מנגד כשמדובר בלקיחת חיים.

ובדיוק לשם כך אנחנו כאן, נמצאות בתנועה, כדי להזכיר זאת יום יום ושעה שעה.

את יעל אבקסיס לא הכרתי בפרמיירות ובאירועים נוצצים. הכרנו במקלטים לנשים מוכות, שם שתינו התנדבנו בתחילת שנות האלפיים. אנחנו חברות למשימה, חברות לרעיון של אפס אלימות ובשנה האחרונה גם חברות למאבק החברתי והחשוב הזה. רונית לב-ארי, שהיא וויקטימולוגית ומי שהקימה בישראל את מערך המקלטים לנשים המוכות והייתה יועצת למעמד האשה עבור שלושה ראשי ממשלה, היא המנטורית שלי בנושא האלימות כלפי נשים. הכרתי אותה עוד כשהייתי בת 20, כתבת מתחילה בשבועון הנוער ראש 1 וראיינתי אותה לגבי שיוויון בין המינים.

ממנה למדתי הרבה מאוד ממה שאני יודעת על שיוויון מגדרי, ועל הדרכים השונות לזהות ולטפל באלימות במשפחה. תחום שאת ההבנה שלי בו פיתחתי ושכללתי במהלך השנים גם במסגרת עבודתי העיתונאית בידיעות אחרונות, וגם בחיי האישיים כאשר אני מסייעת עד היום לנשים לצאת ממעגל האלימות. אגב, שתי הילדות הראשונות ש"הוצאתי מהבית" והצלתי מתוך חיים תחת אימתו של אבא מכה, הן היום אמהות לילדים בעצמן.

יעל, רונית ואני מקיימות כבר עשרות שנים קשרים אישיים וישירים עם נשים נפגעות אלימות שחיות כל יום תחת אש התופת של בעלים וגברים מכים ומאיימים. אנחנו מקשיבות להן, מפנות אותן למוקדי הסיוע, מייעצות להן כל אחת בדרכה ואף שולחות להן כסף ואפילו מזון ואמצעי מחייה שונים, בתקופות שידן אינה משגת. אנחנו מלוות אותן למשטרה כשצריך, מערבות גורמי סיוע כשצריך, מגייסות למענן עורכות דין מתנדבות כאשר הן זקוקות לתמיכה משפטית ואת כל זאת אנחנו עושות ונמשיך לעשות בהתנדבות מלאה.

הגוף שהקמנו, ושנקרא "להיות בתנועה", הוא גורם שבאמצעותו אנחנו פונות אל לב ההמונים, כדי לגייס כסף ולהעבירו לאותן נשים במטרה לאפשר להן להתקיים – במקרים בהם הן לא מצליחות לשמור על מקור הכנסה או להשיג להן אחד כזה נוכח בעל מכה או מתעלל. חלק מהן צריכות את הכסף לייצוג משפטי, כדי להילחם על הילדים ועל החיבור איתם, אחרות צריכות את הכסף לכריכים ולאוכל לבית הספר, והסיפורים והמקרים מצמררים ובלתי נגמרים.

ועכשיו אנחנו קוראות לכן להצטרף אלינו למעגל ולתרום למען הרחבת ההשפעה של כולנו ליצירת חברה הוגנת, שיוויונית, ונקייה מאלימות כלפי נשים ומאלימות בכלל.

אייקון סל 0

סל הקניות שלי

סל הקניות שלך ריק

היי!

הזיני את כתובת האי-מייל שלך / התחברי דרך הפייסבוק והתחילי לצבור הנחות בתכנית הנאמנות שלנו

WELCOME BACK

הזיני סיסמא בכדי להתחבר לאתר

כיף שבאת :)

הרשמי לאתר והתחילי לצבור הנחות בהתאם לתכנית הנאמנות שלנו

או