שתיים, שלוש......הקשב!

קהילת גילטי מצדיעה לצה"ל!

עונת הגיוסים לצה"ל כבר כאן ועימה כל החששות והפחדים של ההורים והמתגייסים.
החלטנו לארח את ד"ר אורלי תורן,  מנטורית השילוב שלנו, סגן אלוף במיל. ודוקטור לחינוך מיוחד
מומחית בשילוב במערכות חינוך ובצה"ל, למדור מיוחד שיפיג חששות וייתן תקווה למשפחות.
כי באמת שאין על צה"ל שלנו (-:

 

השירות הצבאי הינו אבן דרך משמעותית בחברה הישראלית ומעמיד את המתגייסים בכלל 
ומתגייסים עם לקויות למידה וקשב בפרט בפני אתגרים קוגניטיביים, פיסיים, רגשיים וחברתיים רבים.


בהשראתו של המיוחד הפרטי שלי, לאחר שתהליך השילוב בבית הספר עלה על פסים משובחים, החלטתי להתחיל להתכונן לאתגר הבא שעתיד להתרחש בעוד מספר שנים....הגיוס לצה"ל.
מהמפגש בין שני עולמות יקרים לליבי - שילוב שוויוני של אנשים מיוחדים בחברה , וצה"ל - שרות של 25 שנה במערך מדעי ההתנהגות של צה"ל צמחה עבודת הדוקטורט שלי שעסקה בהסתגלותם של חיילים עם לקויות למידה וקשב לשרות הצבאי. במסגרת המחקר פגשתי 904 חיילים וחיילות, מכלל מערכי המקצוע בצה"ל -  מתחילת השרות הצבאי ועד השחרור, בחנתי משתנים של החייל, המשפחה והמערכת הצבאית וחקרתי מגוון ממדי הסתגלות – רגשית, חברתית ותפקודית. מתגייסים יקרים והוריהם, שמחה לחלוק אתכם טיפים מעשיים לקראת השרות הצבאי.

 

#טיפים מיוחדים - למתגייסים עם לקויות למידה ולקויות קשב

ידע הוא כח – אספו כמה שיותר מידע. המידע יסייע לכם הן בהפחתת החששות והן בבחירה מושכלת ואקטיבית יותר של תפקידכם בצבא. אל תשאירו את שיבוצכם ליד הגורל. קראו ברשתות החברתיות, שוחחו עם אנשים רלוונטיים, דייקו לעצמכם מה יעניין אתכם בשרות הצבאי, אילו המלצות רלוונטיות אתם יכולים להשיג ממורים/מדריכים ואילו יכולות שלכם כדאי שתדגישו כבר בשלבי המיון הראשוניים.

  • " אל תשאירו את עצמכם על קולב בבית " : התגייסו עם כל הכישורים שלכם ולא עם הלקות בלבד– ספורט, הדרכה, מנהיגות, יוזמה, יצירתיות. ישנן יכולות שבביה"ס לא תמיד מוערכות ובצבא יכולות להיות בעלות ערך רב ולהוות עוצמה ייחודית שלכם. הדגישו חוזקות אלה כבר בשלב הריאיון האישי.
  • " שרות עם משמעות "- המשמעות נותנת כוחות להתמודד עם אתגרים שונים בהם תיתקלו בתהליך ההסתגלות לשרות הצבאי –מצאו מהי משמעות השרות הצבאי עבורכם. 

המשמעות יכולה לבוא מתוך התפקיד– העניין שבו, האתגר שהוא מייצר עבורכם וההשפעה; חיילים רבים מצאו משמעות כתוצאה מתרומה שהייתה לשרות הצבאי להתפתחותם הרגשית, החברתית והתפקודית : יכולת להתמודד עצמאית עם מצבים שונים, ביטחון עצמי, אמונה ביכולות האישיות, עמידה מול קהל, אחריות במימוש משימות.

 

#טיפים מיוחדים - להורי מתגייסים עם לקויות למידה ולקויות קשב

תפקידנו כהורים לחיילים עם לקויות בצבא משתנה. אם בבית הספר היה ממשק ישיר של ההורים מול המורים ומול בית הספר, בצבא מרכז הכובד עובר למפקדים אשר הופכים לגורם משמעותי מאד בהסתגלות.
היו שם עבור ילדיכם, הקשיבו להם, חזקו אותם, סייעו להם למצוא בתוכם את הכוחות שעזרו להם בהתמודדויות קודמות ובעיקר לפתח את היכולת שמכונה "סנגור עצמי" :
כיצד לתקשר מול המפקדים  וגורמי הצבא את הקשיים ואת סוג הסיוע הנדרש להם כדי להצליח באופן שמעורר אמפתיה ורצון לסייע.

 

#מסרים אופטימיים - לארוז בקיטבג.......

הצבא כנקודת מפנה - עבור חיילים רבים עם לקויות, הצבא הוא הזדמנות לפתח דף חדש, עם אנשים שלא מכירים אותם, עם מערכת ששמה דגש לא רק על הישגים לימודיים.
רמת החוסן הרגשי של מרבית החיילים עולה במהלך השרות הצבאי– החוסן היא מתנה שתשמש אתכם במהלך התמודדויות מאתגרות נוספות בחיים.

 

הטיפים מבוססים על עבודת הדוקטורט שביצעתי - אורלי תורן (2019) 
תפקוד מסתגל של חיילים עם לקויות למידה ו/או תסמיני
ADHD  - גורמי סיכון וגורמי הגנה, אוניברסיטת תל-אביב.

0

סל הקניות שלי

אין מוצרים בסל הקניות

סל הקניות שלך ריק

אל תפספי מוצרים במחירים מיוחדים! 4

אל תפספי מוצרים במחירים מיוחדים!

היי!

התחברי לאתר והתחילי לצבור הנחות בתכנית הנאמנות שלנו

WELCOME BACK

אפשר להתחבר באמצעות שם משתמש וסיסמא או באמצעות קוד אשר אשלח לטלפון הנייד שלך

שכחת סיסמא ?

שלחנו לך SMS לטלפון הנייד עם קוד כניסה

או

או

כיף שבאת :)

הרשמי לאתר והתחילי לצבור הנחות בהתאם לתכנית הנאמנות שלנו

הסיסמא צריכה להכיל לפחות 6 תווים

או